خرید نرم افزار پيام سياسي «اغما» چه بود؟

در حالي كه پخش سريال «اغما» در ماه مبارك رمضان از شبكه اول سيماي جمهوري اسلامي، چندين ميليون بيننده را با موضوع اين سريال (الهامات) درگير كرده بود، گمانه‌زني‌هاي گوناگوني درباره پيام سياسي اين سريال انجام گرفته است. به گزارش خبرنگار «»، يكي از اين گمانه‌زني‌ها كه از سوي سايت «فردا» منتشر شد، دكتر پژوهان، نقش نخست سريال را نماد سيدمحمد خاتمي دانسته بود، در حالي كه جايگاه و شخصيت خاتمي و همچنين ويژگي‌هاي فكري وي، موجب مي‌شود اين شباهت ظاهري، تصادفي به نظر ‌رسد.

در اين حال، توجه عميق‌تر به متن فيلمنامه و حركت‌هاي حساب‌شده شخصيت‌ها، مي‌تواند در استخراج پيام اين مجموعه تلويزيوني كمك كند. در اين مجموعه دكتر پژوهان كه به عنوان سهامدار اصلي بيمارستان، چهره‌اي باهوش، متواضع، باتوكل به خدا و مخلص در كنار دكتر نائيني دوست قديمي وي كه سابقه بيشتري از پژوهان دارد، مشغول فعاليت است، يكي از نيروهاي شيطان در لباس يك چهره ارزشي و مقدس‌، سعي در وسوسه او دارد. اين چهره متظاهر و رياكار، تلاش مي‌كند با دادن شعارهاي مقدس، خود را فردي بااخلاص و داراي الهامات غيبي نشان دهد و با تملق‌گويي و تمجيدهاي زياد از دكتر پژوهان، تلاش مي‌كند خود را در قلب وي جا داده و پس از نفوذ مقطعي در دكتر پژوهان، با تفرقه‌افكني بين وي و يار ديرينش، دكتر نائيني، از نفوذ، قدرت و اختيارات دكتر پژوهان براي مقاصد خود سوءاستفاده كند.
اعمال «الياس» كه تغيير‌يافته «ابليس» در لباس ارزشي است، موجب طرد دكتر نائيني از بيمارستان و ادامه تلاش‌هاي وي نيز موجب رنجش و فاصله گرفتن ديگر اطرافيان و دوستان دكتر پژوهان از وي مي‌شود به ويژه كه الياس كه اشتياق زيادي به دروغگويي دارد، همواره به ديگران (چون دكتر نائيني و خانم عليپور)، اتهاماتي چون قدرت‌طلبي و ثروت‌اندوزي مي‌زند.

با ايجاد مشكلات بيروني براي دكتر پژوهان به دليل توصيه‌‌ها و سخنان الياس كه در نماد برخورد دادسراي جرايم پزشكي با دكتر پژوهان جلوه مي‌يابد و همچنين ترديد دكتر پژوهان در صداقت الياس، وي به تحقيق درباره كارهاي الياس مي‌پردازد و متوجه مي‌شود كه الياس اعمال بد را در پوشش خوب به وي توصيه كرده است.
علاوه بر انتخاب دقيق اسامي نظير الياس (نزديك‌ترين اسم ارزشي به ابليس)، دكتر پژوهان (چهره اهل تعقل و تفكر)، پوشش لباس بازيگران مجموعه كه دكتر پژوهان و دكتر نائيني در يك لباس، اما دكتر پژوهان با محاسني بلند، دكتر نائيني بدون محاسن است و در مقابل، ابليس خود را در لباس «الياس» با صورتي كاملا ارزشي و حزب‌اللهي معرفي مي‌كند، اما نسبت به احكام فقهي و مراجع تقليد، بي‌اعتناست، مي‌تواند به درك پيام سياسي «اغما» كمك كند.